•گیت‌ هاب‌ ایرانی• مجله خبری گیت هاب ایرانی

بزرگترین و کاملترین مرجع آموزشی، خبری و اطلاع رسانی

ساخت حسگر کاغذی برای تشخیص دو سم خطرناک در طبیعت

محققان کانادایی توانسته اند حسگر کاغذی بسازند که میتواند با استفاده از نقاط کوانتومی دو سم بسیار خطرناک را تشخیص دهد. این حسگر با تغییر رنگ در محیط مسموم میتواند حضور سم را نشان دهد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی "گیت هاب ایرانی"، محققان دانشگاه آلبرتا در کانادا موفق شدند یک حسگر کاغذی بسازند که قادر است دو نوع سم اعصاب را تشخیص دهد. این حسگر از نقاط کوانتومی سیلیکونی ساخته شده که دو سم پاراکسون و پاراتیون را تشخیص میدهد. با تابش نور قرمز در محیط و در صورت وجود این دو سم، رنگ قرمز تغییر میکند. این حسگر در برخورد به این دو سم به رنگ آبی و یا سبز در می آید. این دو نوع سم از قویترین نوع خود در تاثیرگذاری روی اعصاب هستند.


پاراتیون یک نوع سم خطرناک است که از سال 1974 در کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا در حشره کش ها استفاده شد. تشخیص مقدار دقیق این نوع سم ها بسیار مهم است زیرا بسته به مقدار و تماس با آن میتواند جان انسان را به خطر بیاندازد. برخی از مطالعات نیز نشان داده است که این نوع سم در بروز سرطان و یا تولد نوزادان ناقص تاثیر داشته است.


پاراکسون نیز یک سم خطرناک با ساختاری شیمیایی شبیه به پاراتیون است که پس از ورود پاراتیون به بدن و ترکیب با آنزیم 50 برابر قوی تر از پارتیون عمل میکند. اکنون با کمک این حسگر میتوان مقدار و یا وجود این سم در طبیعت را شناسایی کرد و با کمک تلفن هوشمند نیز مقدار این ماده را نیز میتوان اندازه گرفت.

منبع گیت هاب ایرانی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
•گیت‌ هاب‌ ایرانی• بزرگترین و کاملترین مرجع آموزشی، خبری و اطلاع رسانی؛
"برای سهولت در جستجوی مطالب از بخش طبقه بندی موضوعات استفاده نمایید."
Secured By Monix Copyright گیت هاب ایرانی